363
1296176

Kors 18K guld med pärlor och hårgömma samt kedja

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

mått kors med ögla 53 X 90 mm, längd kedja 102 cm, totalvikt 33 g. Kedjan stämplad S.L.B. (Samuel Lyberg 1745 - 1847), guldsmed verksam i Borås. Anpassat etui medföljer.

Proveniens

Korset var en bröllopsgåva 1799 från kontraktsprost Nils Grandelius till dennes dotter Hedvig Katarina som då gifte sig med lanträntmästare Olof Chenon. Därefter har korset och kedjan gått i arv inom släkten, på den kvinnliga sidan.

Nordiska museet "Smycken" 1949