Servisdelar, 13 delar, porslin. Qingdynastin, Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger med motiv av hovfigurer i palatsmiljö. Bestående av:
3 tekannor med lock, total höjd 10-12 cm.
5 tekoppar med 3 olika fat, diameter på fat 14,5-16 cm.
2 koppar med fat, diameter på fat 13,5 cm.
2 koppar, 5,5 cm.
1 kanna utan lock, längd 10,5 cm.

Skador på flera.

Utropspris
3 000 SEK