Bord två st, trä med skiva i glas, bemålat trä. Diameter 43 cm, höjd 68 cm. Bordslampor två st trä, 1900-tal. Höjd ink. lamphållare 33 cm.
Bordslampor defekt elektricitet. Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Fläckar. Repor. Bristningar.