Sixten Sason, akvareller, 9 st, signerade och daterade -51.
Designförslag. Vardera 11 x 11,5 cm.
Uppklistrade i album.
Karl-Erik Sixten Sason, ursprungligen Andersson, född 12 mars 1912 i Skövde död 1 april 1967 i Råsunda, Solna församling, var en svensk industridesigner. Sason är bland annat känd för sitt arbete med formgivningen av Saabs personbilar, Husqvarnaprodukter och Hasselbladkameror.