Mauri Almari, bordslampa, modell K11-22, Idman 1900-talets mitt.
Polerad mässing. Bär tillverkarens stämpel. Fotens höjd 32 cm. Total höjd 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Buckla på foten. Elektrifieringen förnyad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.