Skålfat på fot samt fat, porslin samt Kantonporslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av bl.a. figurer i trädgårdsmiljö. Längd 26 cm. Fat med dekor av fågel på kvist. Diameter 26 cm.

Spricka. Nagg. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK