Konst Modern svensk konst
1300545

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Einar jolin, blandteknik/gouache på papper, signerad och daterad alger 1922.

Einar Jolin, blandteknik/gouache på papper, signerad och daterad Alger 1922.

Motiv från Alger. 31,5 x 24 cm.

Ej examinerad ur ram. Något gulnad. Vågigt/veckat papper.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - I23

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Jolin - Nerman", 1957.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
12 000
1 182
1 427
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
8 maj 10:45
12 000 SEK
8 maj 10:45
10 000 SEK
8 maj 10:17
8 000 SEK
7 maj 20:52
6 000 SEK
3 maj 23:36
5 800 SEK