Taburetter, ett par, 1900-talets andra hälft.

Taburetter med stommar av gulmetall, fasta stoppade sitsar, skinnklädsel. Djuphäftade dynor. Längd 52, bredd 42, höjd 47 cm.

Slitage, repor, märken. Klädsel med sprickbildningar.

Utropspris
6 000 SEK