1302596

Empire

(1810-1840)
Kandelabrar, ett par, karl-johan, 1800-talets mitt.

Kandelabrar, ett par, Karl-Johan, 1800-talets mitt.

Ett par kandelabrar i mässing för tre ljus vardera. Kolonnformat postament med dekor av bevingade figurer. Bladhölstrade ljusarmar. På kvadratisk sockel. Höjd 43,5 cm.

Smärre slitage och bucklor.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
12 000 SEK