Lars Lerin, akvarell signerad och daterad 1987.
Daterad 1/5 -87. 54 x 66 cm.
Ej examinerad ur ram.
Förefaller vara i god kondition.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.