Madeleine Pyk – en samling F769

Carl Westman

(Sverige, 1866-1936)
Carl Westman
(Sverige, 1866-1936)

Carl Westman, tillskrivet, skrivbord, 1900-talets början.

Skrivbord med en skåpshurts. Av betsad furu. Skuren medaljong. Längd 119, bredd 71, höjd 77 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Märken. Fläckar. Nyckel bussning saknas. Nyckel finns.

Formgivare

Carl Westman var en svensk arkitekt, målare och tecknare. Westman startade egen arkitektverksamhet 1897 och under de första åren ritade han privata villor och möbler inspirerade av Arts and Crafts-rörelsens formspråk. Westmans största och mest kända verk är Stockholms rådhus (1911–15). Han ritade även Röhsska konstslöjdsmuseets byggnad i Göteborg (1910–1914). Westman var en tidig anammare av den nationalromantiska stilen, men vände sig senare till den nyklassicistiska stilen på 1920-talet.

Utropspris
3 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703