Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda, unik.
Gjutet och sandgjutet blått glas, man med hatt, invändig dekor i grönt, gult och orange, på bröstet blästrad dekor av ansikte föreställande artisten Eric Clapton. Signerad Kjell E. samt under järnplattan: Signed to the glass Kjell E and underneath the upper iron plaque: 7238008 Kosta Boda Kjell Engman Unique. Höjd 64 cm, total höjd ca 176 cm inkl målat och blästrat ställ av trä och järnplattor med inbyggd belysning.
Foten med ett litet nagg/stötskada, för övrigt är helhetsintrycket gott.