FLASKSCHATULL, masurbjörk, barockstil, 1800-tal.

Med inläggningar i mässing samt svärtade och förgyllda detaljer. Svängd front och kulfötter. Insats av bricka med hållare för glas och flaskor i mässing. 3 flaskor av glas med slipad och förgylld dekor. H 27.

Slitage. Fanerbortfall, släpp och sprickor. Mässingsdetaljer lösa eller saknas. Flakorna med nagg, ej ursprungligen tillhörande. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK