Antoni Tàpies, etsning med plastbehandling samt påklistrat papper signerad och numrerad 32/50
"Pied et lettres", bildyta 39 x 49,5 cm.
Maeght Barcelona. Tryckt hos J Barbarà Barcelona.
Ej examinerad ur ram.
Galfetti 582.
1976
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.