Silver Bägare & Skålar
1309407

Bonbonjär, silver, kring år 1800.

Invändigt förgylld. Genombruten, graverad dekor, kring mynningen pärlbandsdekor. Längs foten graverad med initialer och år 1802.
Längd 19 cm, höjd 10 cm, med lyft hänkel 19 cm. Vikt ca 207 g.

Senare hänkel. Något sned. Åldersrelaterat slitage med enstaka smärre bristningar och lagningar i mynningen och smärre bucklor i fotringen. Otydliga stämplar.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR