Bonbonjär, silver, kring år 1800.

Invändigt förgylld. Genombruten, graverad dekor, kring mynningen pärlbandsdekor. Längs foten graverad med initialer och år 1802.
Längd 19 cm, höjd 10 cm, med lyft hänkel 19 cm. Vikt ca 207 g.

Senare hänkel. Något sned. Åldersrelaterat slitage med enstaka smärre bristningar och lagningar i mynningen och smärre bucklor i fotringen. Otydliga stämplar.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492