Silver Bägare & Skålar
1309447

Skålar, 3 st, silver, finska stämplar 1928-39.

Skål med stansad bård och knäckar, finsk kontrollstämpel 1928, diameter 24,5 cm, höjd 11 cm.
Skål, invändigt förgylld, Åbo 1938, diameter 16 cm, höjd 9 cm.
Skål med konturerat brätte, invändigt förgylld, Tavastehus 1939, diameter 10,2 cm, höjd 4,8 cm.

Sammanlagd vikt ca 636 g.

Den mellersta storlekens skål med bucklor, de två andra med graveringar på undersidan. Sliten förgyllning.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR