Mugg i underglasyrblått med dekor av flodlandskap. Fat i underglasyrblått med dekor av träd och blommor. Mugg 15,5 cm, fat 23,5 cm.
Lagad. Tillverkningsdefekt. Slitage. Smärre nagg.