Poul Cadovius

(Danmark, 1911-2011)
Poul Cadovius
(Danmark, 1911-2011)

Poul Cadovius, hyllsystem, "Royal system", Danmark. 1960/1970-tal.

Palisander.
Bestående av:
1 skåpdel med lådor: 80 x 43 x 38 cm.
1 skåpdel med monterad belysning: 90 x 60 x 25 cm.
1 skåpdel: 90 x 45 x 35 cm.
3 skåpdelar: 60 x 45 x 25 cm.
7 väggdelar: 60 x 210 cm.
1 väggdel 25 x 210 cm.
7 hyllplan: 90 x 15 cm.
11 hyllplan: varierande mått.
7 väggdelar: 60 x 36 cm.

Slitage, fanerbortfall, ställvis blekt. Lampan ej funktionstestad. Skador. Lagningar. Hål. Ej fullständigt genomgånget.

Utropspris
10 000 SEK
Om Cites

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69