Fanerat med mahogny, med en utdragslåda. Skivan uppburen utav lyra. Bredd 60, djup 36, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Smärre skador. Lagning. En dekordel vid foten lös.
Har enligt uppgift tillhört Valborg Nanna Konstance Lönngren, g Rettig, f 1850.