Med hjärtformad pip. Invändig dekor av blomma i botten, Stämpla på handtaget "SF" och ankare samt i botten med stjärna. Dekor av initialer inskrivna i lövad krans med årtalet 1740. Höjd 24 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken.