Bruno Mathsson & Piet Hein, bord, "Superellips" för Fritz Hansen 1989
Skiva av vit laminat, två iläggsskivor à 60 cm, 180x120x71 cm, spännben av metall, etikettmärkt.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Senare målning.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.