Möbler Bord
1318618

Spelbord, gustavianskt, omkring år 1800.

Mahogny. Rektangulärt med låda och utfällbart ben. Mässingslister, genombrutna konsoler, pärlstav samt kvadratiska profilerade. Längd 43,5-86 cm. Bredd 89 cm. Höjd 75-77 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Maskstungen.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - H21
Proveniens

Familjen Bennet, Rosendals slott, skåne;
auktion, 9 augusti 2014, nr. 571.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
220
2 230
267
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (6 bud)
3 maj 6:24
220 EUR
3 maj 6:24
200 EUR
2 maj 20:26
180 EUR
29 apr 5:37
105 EUR
28 apr 18:18
85 EUR