Spelbord, gustavianskt, omkring år 1800.

Mahogny. Rektangulärt med låda och utfällbart ben. Mässingslister, genombrutna konsoler, pärlstav samt kvadratiska profilerade. Längd 43,5-86 cm. Bredd 89 cm. Höjd 75-77 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Maskstungen.

Proveniens

Familjen Bennet, Rosendals slott, skåne;
auktion, 9 augusti 2014, nr. 571.

Utropspris
300 EUR