Dekor i famille rosefärger, med motiv av växter och fjärilar. Bestående av:
Mjölkkanna, längd 18 cm.
8 fat, diameter 15,5-21 cm (3 med skador).
3 koppar, längd 11,5 cm.
1 kanna, längd 21,5 cm.
1 sockerskål med lock, längd 14 cm (lock med skador).
Slitage. Nagg. Några med skador.