Arne Wahl Iversen, hallmöbel "Spectum", IKEA, 1950/60-tal-
Underrede i ek, hurts, lådor och skiva i teakfanér. Längd 97 cm, bredd 33 cm, höjd 55 cm.
Smärre slitage.
"Spectum" fanns för första gången med i Ikeas katalog 1959. Åren 1960 och 1961 salufördes en liknande modell "Syrén" med blomlåda. "Spectum" återkom 1962 och fanns med i sortimentet fram till och med 1968 års katalog.