Johan Rohde

(Danmark, 1856-1935)
Johan Rohde
(Danmark, 1856-1935)

Johan Rohde/Georg Jensen, bestick 79 dlr "Konge/Acorn" sterling silver Köpenhamn efter 1945.

Bestående av;
9 knivar, längd 20,5 cm,
10 gafflar, längd 16,5 cm,
2 gafflar, längd 18,5 cm,
1 kniv, längd 22,5 cm,
1 ostkniv,
1 smörkniv,
1 brödkniv,
3 hummergafflar,
4 olika serveringsskedar,
1 smörgåsspade,
10 smörgåsgafflar, längd 14 cm,
12 skedar, längd 17 cm,
1 sked, längd 19 cm,
4 sillgafflar,
12 kaffeskedar,
7 moccaskedar,
4 mindre skedar.
Total vikt inklusive rostfria blad 3100 gram

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Utropspris
30 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13