Bordspendyl med fodral av svart sten med dekor av metall. Krönande porträttbyst föreställande Marcus Aurelius. Längd 54,5, bredd 19,5, höjd 64 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage, nagg. Krönande porträttbyst lös. Pendel samt glas framför urtavla saknas. Ej funktionstestad.