Dekor i underglasyrblått samt famille rosefärger, med motiv av bl.a. blommor, växter, figurer, antikviteter. Höjd vas 11-19 cm.
Ej funktionstestade. Borrade. Slitage. Några troligen slipna, dock ej examinerade inuti vaserna. Krackelyr. Nagg. Säljes i befintligt skick.