Mahogny. Två klaffar. Beslag i mässing. Nedåt avsmalnande ben. Varje klaff 20.5 cm. Bordet maximalt utfällt Bredd 83.5, djup 84, höjd 76.5. Med nedfällda klaffar, bredd 45, djup 84, höjd 76.5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare beslag. Renoverad. Smärre fanerskador.