Gunnar Myrstrand & Sven Engström, satsbord, ur Ideal-serien, AB Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, formgiven 1951.

Fanerad i teak. Två lådor. Undertill två småbord. Bredd 84 cm. Djup 40 cm. Höjd 54 cm. Småborden, 39x39x45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
250 EUR