Saltkar, 6 st, silver 800, Tyskland. 1900-talets första hälft.
Invändig förgyllning. Snäckformade saltkar med glasinsatser. Längd 5,5 cm. Vikt utan glas och skedar 113 gram.
I etui märkt H.Bückmann Hof-Juwelier Hannover, 38 x 19 x 8. cm.
4+1 skedar medföljer.
En glasinsats saknas samt flera med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.