Dekor i famille vertefärger, med motiv av palatsfigurer i hovmiljö, berättelsen heter Shui Hu, med antingen 36 eller 108 figurer. Med Kangxis märke i rött. Höjd 61 cm.
Slitage. Nagg. Färgbortfall. Sned.