1329215

Ingegerd Silow

(Sverige, 1916-2005)
Ingegerd silow, matta, rölakan, ca 285,5 x 198 cm, signerad is.

Ingegerd Silow, matta, rölakan, ca 285,5 x 198 cm, signerad IS.

Ljusbrunmelerad botten med polykroma medaljonger och stiliserade blommor.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
4 000 SEK