Matservis, ca 79 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, Danmark.
12 tallrikar 24,5 cm.
12 tallrikar 22 cm.
12 djupa tallrikar 21,5 cm.
12 assietter 17,4 cm.
13 kaffekoppar med fat, diameter fat 14, höjd kopp 6,5 cm.
1 fat 27 x 15,5 cm.
1 skål 20 x 20 cm.
1 fat med hänklar längd 27 cm.
1 sockerskål med lock höjd 11 cm.
1 gräddkanna höjd 9 cm.
1 figurin Royal Copenhagen medföljer, med skada, höjd 19 cm.
Andrasortering.
1 tallrik 22 cm med kantnagg.
Gräddkanna med nagg.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer