Einari Kyöstilä, karmstolar, ett par, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.
Formpressad björkplywood och massiv björk. Löstagbar sits. Bredd 64 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 82 cm.
Stommarna med ställvis slitage och repor. Slitage på klädseln.