1331749

Porslinsföremål, 9 delar, porslin. Japan samt Qingdynastin, 1700-1900-tal.

Porslinsföremål, 9 delar, porslin. japan samt qingdynastin, 1700-1900-tal.

Dekor i imarifärger samt underglasyrblått, med motiv av bl.a. blommor, landskap, växter, bestående av:
Tekanna med lock, med Kangxis märke, längd 18 cm.
2 koppar, höjd 7,5-8 cm.
1 kopp, längd 8 cm.
1 fat, 10,5 cm (spricka).
1 kylare, höjd 12,5 cm (lagade handtag).
3 skålar, diameter 11,5-20 cm (1 med spricka).

Slitage. Nagg. Smärre skador på några.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer