Donald Baechler

(USA, Född 1956)
Donald Baechler
(USA, Född 1956)

Donald Baechler, etsning, signerad och numrerad AP IV, daterad -86

Plåtstorlek 34 x 24,5 cm. Bladstorlek 54 x 38 cm. Blindstämpel Radierwerkstatt Kurt Zein, Wien.

Oramad. Minor marks/dirt in right margin

Donald Baechler, amerikansk målare som debuterade ihop med Jean-Michel Basquiat och Keith Haring på Tony Shafrazi gallery i New York, där även Kenny Scharf ställde ut. Han har senare ställt ut på flera av de mest betydande gallerierna i bland annat New York, London och Stockholm.
Donald Baechler använder ofta motiv liknande målningar i barnböcker, men också kartor. Vanliga motiv är stiliserade figurer, blommor, badbollar, träd, glassar, fåglar, rymdskepp, bilar och väskor, Hans verk handlar mycket om linjer, balans och form. Mycket händer bakom det enkla motiv man först ser. Han inspireras av bland annat klassisk konsthistoria, samtidskonst och popkonst, och New York Times har skrivit att man ser ekon of Robert Rauchenburg, Andy Warhol och Roy Lichtenstein i hans verk. Han har också jämförts med Alex Katz och Carroll Dunham.
”Jag sparar på precis allt. Av varje tusen bilder jag sparar, använder jag kanske en eller två. Jag har pärmar och filkabinett med tiotusentals bilder som jag utgår från”, har Donald Baechler själv sagt.
Representerad på ett stort antal internationella museer, bland annat The Museum of Modern Art I New York, The Whitney Museum of American Art I New York, The Solomon R. Guggenheim Museum, The Museum of Contemporary Art i Los Angeles samt The Centre George Pompidou I Paris.

Utropspris
4 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89