Dekor i famille rosefäger med blommor och fjärilar samt figurscener från hovlivet. Längd 28 cm.
Sprickor, ej ursprungligt tillhörande lock. Ifyllda nagg. Lagad lockknopp nedslipad innerkant på locket. Slitage.