Design Möbler
1334258

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, stolar, 9 st, "sjuan", fritz hansen, danmark, 1982.

Arne Jacobsen, stolar, 9 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1982.

Nio "Sjuan"-stolar med rygg och sits av formpressad, skiktlimmad bok. Tygklädsel. Benställning av förkromat stålrör. Stapelbara. Modellen formgiven 1955. Etikettmärkta FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1982. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.

Slitage. Märken. Nagg. Tryckmärken på sitsarna.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H127
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
7 200
707
841
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
8
23 jul 17:50
7 200 SEK
23 jul 17:50
7 000 SEK
8
23 jul 17:49
6 800 SEK
23 jul 17:49
6 600 SEK
8
23 jul 16:58
6 400 SEK