Gucci "Padlock signature bag", small
Rött, monogrampräglat läder. Spänne, nycklar och ked av gulmetall. Invändigt fodrad med mocca, en innerficka. Två nycklar medföljer. Märkt med numrerad etikett samt GUCCI på spännet och GUCCI made in Italy på innerfickans läderetikett. Bredd 19,5 cm, djup 8 cm, höjd 13 cm utan ked.
Dustbag.
Helhetsintrycket är mycket gott.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.