Förgylld. Rak sockel med reliefdekor av växtband, svanpar och antikiserande attribut. Arkitektoniskt urhus dekorerat med bokmotiv flankerat av läsande Cupido, armborst och krönande jordglob. Nyckel och pendel finns. Bredd 27,5 cm, djup 11,5 cm, höjd 43,5 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Urtavla med färgbortfall.