Vas/lampa, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.

Droppformad med drake om livet, heltäckande dekor i famille rosefärger med scener från hovlivet. Höjd vas 41 cm. Höjd med montering för skärm 62 cm.

Omarbetad till lampa. Slitage. Lång spricka på ena sidan med retusch.

Utropspris
3 000 SEK