Stomme av svartlackerat trä. Fast stoppad sits, knapphäftad rygg. Etikettmärkt. Sitthöjd ca 34, bredd 79 cm.
Slitage. Torkad stoppning. Fläckar. Smärre skador på klädseln. Något instabil.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 60