Ann Edholm

(Sverige, Född 1953)
Ann Edholm
(Sverige, Född 1953)

Ann Edholm, färgetsningar, 8 st, 1 bär signatur, numrerade 9/10.

25x19 cm

Smärre slitage. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Ann Edholm är bildkonstnär och grafiker, född 1953 i Saltsjöbaden. Sina studier bedrev hon vid Gerlesborgsskolan i Stockholm på 1970- och 1980-talet samt vid Konstakademien i Stockholm mellan 1981-1986. Hon har även varit professor vid Konstakademien och Konsthögskolan Valand i Göteborg. Erhöll andra pris i Carnegie Art Award 2011. Ann Edholm är en av de mest intressanta konstnärerna i svensk samtidskonst med sina realistiska abstraktioner. Hon målar geometriska former i starka färger med utgångspunkt i yta - färg- slump- begränsning – exakthet - genomskinlighet. Färgskalan i varje bild är begränsad till ett fåtal färger. Verkan blir ett upphöjt lugn och en andaktsfull tystnad. Målningarna är titellösa för att undvika varje förbindelse med verkligheten.

Utropspris
16 000 SEK