David Blomberg, skåp, AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.
Lackerat. Ovandel, friser och underrede fanerade med macassar. Front med två skåpsdörrar och bakomliggande hyllinredning. Fyra lådor. Plakettmärkt AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Längd 116, djup 51, höjd 128 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis färgbortfall. Fanerskador. Märken. Nagg.