Skål på hög rund fot med uppsvängda hänklar. Lock med knopp i form av en blomma. Kantbård i form av palmetter. Höjd 17 cm. Fatets diameter 20 cm. Strösked, delvis förgylld. Skedens längd 18 cm. Total vikt 850 g.
otydliga stämplar. Smärre slitage. Smärre bucklor.