Vaser med lock. Dekor av figurscener inom reserver samt lotusscroll. En vas med dekor av vaktlar samt växtlighet. Höjd 28 samt 19 cm.
Slitage. Smärre nagg på den mindre vasens lock. Mistor. Den större vasen med nagg längs fotringen samt spricka vid mynningen. Mistor. Locken ej ursprungliga.