Dekor dominerad av grön emaljfärg. Dekor av drake och flammande pärla. Förgylld kant. Diameter 20 cm.
Slitage. Mistor. Nagg. En tallrik med en mindre genomträngande hårspricka från ett nagg, circa 2 cm. Retusch.
Servisdelarna är troligen ur den servis som industrimannen James (Jemmy) Keiller och hans hustru Alice Keiller köpte under deras resor till Kina 1910. Ur Alice Keillers dagbok står ": "På morgonen köpte vi silfver och gingo sedan till Po Hing för att se på bordsserviser. Valde en grön drakservis för mor Lina och en mycket vacker servis i färger med djur till oss sjelfva"