Konst Grafik
1344757

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Anders zorn, etsning, 1916, signerad med blyerts.

Anders Zorn, etsning, 1916, signerad med blyerts.

"Självporträtt i vargskinnspäls". P. 17,7 x 12 cm.

Ej examinerad ur ram, gulnad.

Proveniens

Gåva till Elin Westman, gift med formgivaren Carl Westman, därefter i arv.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Klubbat pris
17 000
1 676
1 974
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (43 bud)
16 sep 12:19
17 000 SEK
10
16 sep 12:19
16 500 SEK
10
16 sep 12:18
16 200 SEK
16 sep 12:17
15 700 SEK
10
16 sep 12:16
15 200 SEK