Av ek. Svängd ryggbricka med lätt rundning nedtill. Stoppade sitsar med klädsel av svart skinnimitation. Sitthöjd 43, höjd 75 cm.
Slitage. Märken. Torkad stoppning. Lagningar.
Modellen formgiven 1962 till Köpenhamns snickarmästares utställning.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10